Porota soutěže 2017

 

 

Předseda poroty

David Mareček

Absolvent Janáčkovy akademie v Brně. Pracoval na mezinárodních mistrovských kurzech s významnými pianisty a pedagogy. Jako sólista a komorní hráč vystupoval v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Německu, Francii a Finsku. Vyučuje sólový klavír na brněnské konzervatoři. Od roku 2007 byl ředitelem Filharmonie Brmo a v současné době je generálním ředitelem České filharmonie.

 

 

 

 

Členové poroty

Marco Fatichenti

Sergio de Simone

Marco Fatichenti je mezinárodně uznávaný interpret, aktivně nahrávající umělec, který vystupoval v nejprestižnějších koncertních sálech po celé Evropě a v USA. Jeho koncertní vystoupení vysílaly mnohé přední televizní stanice (RTVE ve Španělsku, irská RTE, polské rádio a BBC). Aktivní interpret komorních i sólových skladeb, Marco je také pedagogem, propagujícím hudbu a její společenskou hodnotu u rozmanitého publika. V současnosti se věnuje výzkumu interpretace španělské a katalánské klavírní školy na začátku 20. století na King´s College v Londýně.

 

 

Jan Jiraský

Jan JiraskýAbsolvent JAMU v Brně, laureát mezinárodních soutěží (Beethovenův Hradec, Smetanovská soutěž, Karlovy Vary, Darmstadt, Noyers, Novi Sad, Kiev). Během magisterského a doktorandského studia se stal vyhledávaným sólistou českých i zahraničních orchestrů a hostem festivalových pódií. Natočil řadu sólových CD (ArcoDiva, Radioservis, Antiphona, Musica), koncertně provedl několik repertoárových kompletů, mj. též 18 Mozartových klavírních sonát ve čtyřech recitálech na moderním i historickém nástroji. Vyučuje na Hudební fakultě JAMU, vede Katedru klávesových nástrojů.

Olga Kern

je v současnosti považována za jednu z nejlepších pianistek své generace. V roce 2001 zvítězila v jedenáctém ročníku jedné z nejprestižnějších světových soutěží - Mezinárodní klavírní soutěž Vana Cliburna, kdy se stala první ženou po více než 30 letech, která v této soutěži zvítězila. Tento triumf ji katapultoval mezi elitu světové klavírní scény. Dnes, jakožto známá umělkyně koncertuje v nejdůležitějších světových centrech - v New Yorku např. Carnegie Hall, v Paříži, Japonsku, v Moskvě apod. V současnosti působí jako pedagog také na Manhattan School of Music v New Yorku. 

Christiana Perai

Christiana PeraiStudovala v Grazu (Rakousko) a Oberschützen, poté v USA na Eastman school of music. Je členkou souboru Austrian Art Ensemble, koncertuje sólově , věnuje se komorní hudbě, vystupuje i v duu. Koncertuje po celém světě, vystoupila na festivalu soudobé hudby „Festival for contemporary music“. Christiana Perai vyučuje hře na klavír na Univerzitě v Grazu (Kunstuniversität) od roku 1981.