Amadeus do další dvacítky

  • Vytvořeno 15. 2. 2013 20:11

Závěrečným koncertem laureátů skončil 9. února v brněnském Besedním domě jubilejní dvacátý ročník dětské klavírní soutěže Amadeus, která je pořádána na paměť vystoupení tehdy jedenáctiletého Mozarta v Brně. Tento fakt dal soutěži do vínku kuriozní horní věkovou hranici – právě jedenáct let. Starší již nemají šanci se soutěže zúčastnit.

Repertoir mohou mladí klavíristé sestavit výhradně z děl W. A. Mozarta a jeho současníků a pohybovat se tak v rovině, která je dětské duši blízká.
Neslyšíme zde ony, zejména v zahraničí pěstované módní vlny, kdy se pokouší tzv. zázračné děti o interpretaci Brahmse, Rachmaninova či Liszta, což často připomíná cirkusová vystoupení. Samozřejmě i na Amadeovi je tu a tam slyšet věty z Mozartových sonát, které by přece jen slušely zkušenějším, ale nutno říci, že Ti nejlepší a nejtalentovanější se v těchto skladbách pohybovali s velkým nadhledem.

Zkušený pořadatelský tým z obou brněnských základních uměleckých škol - ZUŠ Fr. Jílka a ZUŠ Veveří měl i letos šťastnou ruku se získáním podpory důležitých krajských a městských orgánů, různých soukromých partnerů a sponzorů a významných hudebních institucí i jednotlivců jako je Filharmonie Brno či světoznámá rusko-americká pianistka Olga Kern, která věnovala a osobně předala cenu absolutní vítězce. Rovněž výběr poroty byl velmi šťastný, sedmičlenný tým pianistů a pedagogů z ČR, Slovenské republiky, Polska a Německa se většinou shodl na výsledcích jednotlivých kategorií v několikaminutových časech, které by patřily do Guinessovy knihy rekordů.

Letošní soutěž potvrdila trendy, které se rýsovaly už v posledních letech – úroveň pedagogů na našich ZUŠ trvale stoupá, mladí interpreti jsou po pianistické stránce velmi vyspělí už v raném věku, stylovost interpretace začíná být samozřejmou součástí výkonu. Na druhou stranu těch opravdu múzou políbených je stále velmi malé procento a asi je to vzhledem k současnému stavu poptávky a nabídky dobře. Proto není divu, když se mezi vítězi objevují často stejná jména jako loni či předloni a letošní absolutní vítězka Marie Viola Mojzešová z Hudební školy hl. města Prahy získala tuto trofej již v roce 2009.
Klavírní soutěž Amadeus patří mezi akce, kterým by všichni, kterým záleží na budoucnosti naší mladé generace měli držet palce. Já osobně přeji soutěži do další dvacítky hodně štěstí na schopné a  nadšené  lidi a upřímně děkuji všem pořadatelům, sponzorům, pedagogům, rodičům, ale i těm malým pianistickým hvězdičkám za všechnu náročnou práci, kterou odvádějí pro dobrou a smysluplnou věc.

prof. Ivan Klánský, předseda poroty