Koncert ve Vídni

  • Vytvořeno 28. 2. 2011 14:51

Ve středu 23. února se v krásném prostředí vídeňského Mozarthausu konal slavnostní koncert žáků základních uměleckých škol v Brně, kteří získali ocenění na soutěži Amadeus. Koncert v samém srdci Vídně přilákal pozornost široké veřejnosti.

Celá skupinka účinkujících se v ranních hodinách vydala spolu s Českou televizí na cestu do rakouské metropole. V autobusu vládla velmi poklidná a uvolněná atmosféra a čas doslova utíkal. Po příjezdu a krátkém nahlédnutí do koncertního sálu se účinkující odebrali na prohlídku samotného Mozarthausu. Byt, v němž W. A. Mozart pobýval v letech 1784 až 1787, poskytoval pohled do skladatelova soukromého i pracovního života. Prohlídka byla doplněna výkladem průvodce a návštěvníkům se tak naskytla příležitost načerpat spoustu nových a zajímavých informací. Celé muzeum bylo krásně zrekonstruované a kombinace historických prostor starého domu s moderními technologiemi přibližovala atraktivním způsobem život tohoto slavného umělce.

Po prohlídce se mladí klavíristé odebrali na zkoušku před koncertem.  V koncertním sále, který se nacházel až ve druhém podzemním podlaží, byl umístěn kvalitní klavír Bösendorfer. Každý měl příležitost si nástroj důkladně vyzkoušet a před samotným koncertem si trochu rozhýbat prsty.

Kolem sedmé hodiny večerní se začali v sále scházet posluchači. Koncert začal. Jako první vystoupila Klára Francová ze ZUŠ F. Jílka. Za ní pokračovali Markéta Zuziaková a Alžběta Pilerová ze ZUŠ Veveří, Ahn Hoang Pham  ze ZUŠ F. Jílka a před přestávkou ještě Marek Zicha, ZUŠ Veveří. Po krátké pauze následoval čtyřruční klavír v podání Alžběty Pilerové a Marka Zichy a na závěr vystoupil se svým repertoárem Jakub Sládek ze ZUŠ Smetanova. Nutno dodat, že se všechny výkony opravdu vydařily a publikum po právu odměňovalo pianisty bouřlivým potleskem.

Pro všechny účinkující byl koncert ve Vídni další cennou zkušeností do života a nyní se nezbývá než těšit na další podobná vystoupení ať už v zahraničí nebo u nás v České republice.

Fotogalerie

Marek Zicha