AMADEUS - Mezinárodní mozartovské soutěže pro mladé klavíristy do 11 let

AMADEUS je mezinárodní mozartovská soutěž pro mladé klavíristy do 11 let, která vznikla k 225. výročí koncertování jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta v sále brněnské Reduty. Cílem soutěže je prezentace a podpora mladých talentovaných klavíristů, prezentace různých forem učebních metod a interpretačních škol. Soutěže se účastní děti z České republiky, Běloruska, Bulharska, Francie, Japonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Makedonie, Malajsie, Moldavska, Německa, Polska, Rakousko, Rumunska, Ruska, Slovenska, Singapuru, Turecka, Ukrajiny. Soutěž a koncert laureátů se konají v reprezentativních prostorách Besedního domu v Brně.

 

Takový byl Amadeus 2018

  • Vytvořeno 14. 12. 2018 23:54

 

Absolutní vítězkou 25. ročníku klavírní soutěže Amadeus v Brně se stala Darja Benkovská z Ukrajiny. Porota hodnotila 46 účastníků z devíti zemí. Součástí ocenění je také nabídka vystoupení s Filharmonií Brno. Soutěž dnes završil koncert laureátů v Besedním domě, výsledky uvedl Vladimír Halíček, ředitel Základní umělecké školy Brno Veveří.

 

Soutěž Amadeus se inspiruje dávnou hudební událostí: koncertem jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta v Brně v roce 1767. Proto je horní věkovou hranicí pro účast 11 let, ze stejného důvodu je také soutěžním oborem hra na klavír. Za uplynulé čtvrtstoletí se soutěže zúčastnily stovky dětí, mezi nimi dnešní profesionální hudebníci nebo studenti uměleckých škol.

Cenu primátora za nejlepší interpretaci Mozartovy skladby letos obdržel Denis Stefanov z Prahy. Ocenění pro nejlepší českou účastnici získala Viktorie Kozánková z Brna, žačka Základní umělecké školy Františka Jílka v Brně. Mezi nejmladšími účastníky vynikala Megan Zhiyan Phuan ze Singapuru.

Soutěžící předvedli podle pořadatelů profesionální výkony a vysokou uměleckou úroveň. Stejnou, jako předvedl malý Mozart v Brně před více než 250 lety a jaká provází soutěž už 25 let, uvedl Halíček.