AMADEUS - Mezinárodní mozartovské soutěže pro mladé klavíristy do 11 let

AMADEUS je mezinárodní mozartovská soutěž pro mladé klavíristy do 11 let, která vznikla k 225. výročí koncertování jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta v sále brněnské Reduty. Cílem soutěže je prezentace a podpora mladých talentovaných klavíristů, prezentace různých forem učebních metod a interpretačních škol. Soutěže se účastní děti z České republiky, Běloruska, Bulharska, Francie, Japonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Makedonie, Malajsie, Moldavska, Německa, Polska, Rakousko, Rumunska, Ruska, Slovenska, Singapuru, Turecka, Ukrajiny. Soutěž a koncert laureátů se konají v reprezentativních prostorách Besedního domu v Brně.

 

Takový byl Amadeus 2019

  • Vytvořeno 14. 12. 2019 23:54

 

Vítězem letošní mezinárodní soutěže Amadeus, které se účastní klavíristé do 11 let, se stal Alexandr Klement ze Základní umělecké školy (ZUŠ) Smetanova v Brně. Jednou z odměn je nabídka vystoupit společně na koncertě s Filharmonií Brno, řekl ČTK za brněnské organizátory Vladimír Halíček. Soutěž vyvrcholila dnešním koncertem laureátů v Besedním domě, kde každý zahrál některé z děl skladatele Wolfganga Amadea Mozarta či jeho současníků.

 

Alexandr Klement se stal automaticky i nejlepším českým a také brněnským účastníkem. V letošním 26. ročníku se obzvláště dařilo domácím klavíristům, protože cenu brněnské primátorky Za nejlepší interpretaci Mozartovy skladby získala Viktorie Kozánková z brněnské ZUŠ F. Jílka. Výkon s nejvyšším bodovým ohodnocením v 1.-3. kategorii předvedla Amálie Vlčková ze ZUŠ Orchidea clasic také v Brně. Zvláštní cenu pro nejmladší účastnici roku získala Tamara Dietskovová z Ukrajiny.

Letošního ročníku se se zúčastnilo v pátek a v sobotu 29 klavíristů a klavíristek z osmi zemí.

Bylo to méně, než bylo v předchozích ročnících obvyklé, kvalita však rozhodně neutrpěla. Svědčí o tom, že děti mezi pěti a 11 lety předvedly takové výkony, že porota rozdala sedm prvních, šest druhých a osm třetích míst a k tomu dvě čestná uznání,” uvedl Halíček.

Děti hrou oslavují slavného skladatele klasicistní hudby, který v Brně hrál na koncertu v roce 1769. Povinností účastníků je interpretovat zpaměti skladby Mozarta a jeho současníků. Mnozí z vítězů a účastníků předchozích ročníků studují či studovali na konzervatořích a zahájili profesionální kariéru.

 

https://operaplus.cz/vitezem-detske-klavirni-souteze-amadeus-se-stal-brnan-alexandr-klement/