Porota soutěže 2021

Předseda poroty

Jan Jiraský (CZ)

Absolvent JAMU v Brně, laureát mezinárodních soutěží (Beethovenův Hradec, Smetanovská soutěž, Karlovy Vary, Darmstadt, Noyers, Novi Sad, Kiev). Během magisterského a doktorandského studia se stal vyhledávaným sólistou českých i zahraničních orchestrů a hostem festivalových pódií. Natočil řadu sólových CD (ArcoDiva, Radioservis, Antiphona, Musica), koncertně provedl několik repertoárových kompletů, mj. též 18 Mozartových klavírních sonát ve čtyřech recitálech na moderním i historickém nástroji. Vyučuje na Hudební fakultě JAMU, vede Katedru klávesových nástrojů.

 

 

 

 

Členové poroty

Hana Berger (SRN)

Christiana PeraiNa klavír začala hrát v raném dětství pod vedením své matky, prof. Aleny Vlasákové. Po studiích na hudebním gymnáziu a pražské konzervatoři absolvovala magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského a Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden ve třídě prof. Arkadije Zenzipera, kde následně absolvovala Meisterklasse (doktorské interpretační studium). Získala řadu prvních cen v mezinárodních soutěžích (Kyjev, Vídeň, Madeira, Lonigo, Val Tidone, Jyväskylä). Koncertuje sólově i komorně v mnoha zemích Evropy i v Asii, klavírní koncerty přednesla např. s Plzeňskou filharmonií, Dvořákovým komorním orchestrem, Filharmonií Hradec Králové, Sinfonieorchester Emmendingen či Severočeskou filharmonií Teplice. Vyučuje klavírní hru na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber, Landesgymnasiu für Musik a Konservatoriu Heinrich Schütz v Drážďanech.

Daniel Buranovský (SK)

Sergio de Simone

Prorektor pro výzkum, rozvoj a uměleckou činnost a zároveň profesor na Vysoké škole muzických umení v Bratislavě. Jako sólista spolupracoval s řadou slovenských i světových orchestrů a vystupoval téměř ve všech zemích Evropy, ale i v USA, Brazílii, Mexiku a Asii. V Jižní Koreji spolupracoval s orchestrem Hyosung University Taegu, kde působil také jako hostující profesor hry na klavír. Vedle výuky a sólové dráhy se věnuje komorní hře s mezinárodně uznávanými sólisty a sólistkami. S operní pěvkyní Lubicou Vargicovou v roce 2003 vystoupil v newyorské Carnegie Hall. V roce 2004 mu Hudební fond udělil Cenu Frica Kafendu za vynikající interpretační výkony na domácích i zahraničních koncertních podiích.  V současnosti vyučuje hru na klavír na hudební a taneční fakultě VŠMU, kde sám s vyznamenáním absolvoval.

Joanna Domaňská (PL)

Profesorka Hudební akademie v Katowicích. Členka porot polských a mezinárodních soutěží a lektorka Mistrovských kurzů. Je laureátkou mezinárodní klavírní soutěže M.Long-J. Thibaud v Paříži 1981 a A. Casagrande v Terni v Itálii 1982.Je vynikající interpretkou tvorby Karola Szymanowského. Její posladní CD bylo vyznamenáno cenou „ Pizzicato Supersonic Award“ v Louxembourgu 2008, jednou z nejprestižnějších cen na světě.

 

 

Peter Toperczer ml. (CZ)

Jan JiraskýAbsolvent Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze ve třídě profesorů Jana Panenky a Petera Toperczera st. Měl také možnost spolupracovat s Ivanem Moravcem. Studium HAMU ukončil červeným diplomem a jako jeden z nejlepších studentů ročníku získal cenu Sažinové-Pochlebinové. Je žádaným členem národních i mezinárodních porot klavírních soutěží. Nyní vyučuje pedagogickou praxi na HAMU v Praze a hru na klavír na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy. S žáky těchto škol získal mnohá ocenění na českých i zahraničních klavírních soutěžích.