30 let soutěže

Zuzana Ceralová Petrofová

Prezident a generální ředitel společnosti PETROF

Vážení milovníci hudby,

Je nám velkou ctí být součástí 30. ročníku Mezinárodní Mozartovy soutěže AMADEUS Brno pro mladé klavíristy do 15 let. Tento jubilejní ročník by nebyl možný bez široké podpory a nadšení všech zúčastněných. PETROF je hrdým partnerem této prestižní klavírní soutěže a s potěšením může vítězi předat jako hlavní cenu jeden z našich klavírů. Víme, jak důležité je podporovat mladé talenty a dávat jim prostor pro rozvoj jejich hudebních schopností. A tímto způsobem chceme přispět k bohatství a rozmanitosti kulturního dění nejen u nás, ale po celém světě. Po celou dobu soutěže budou účastníci obklopeni nástroji české značky PETROF. Je pro nás velkou ctí a potěšením, že můžeme přispět k jejich uměleckému rozvoji a pomoci mladým, talentovaným hudebníkům na cestě za jejich hudebními sny. Věříme, že soutěž AMADEUS poskytne účastníkům i divákům mnoho nezapomenutelných zážitků a stane se pro účastníky odrazovým můstkem pro další klavírní úspěchy a hudební kariéru. Hodně štěstí všem účastníkům!


Martin Baxa

ministr kultury České republiky

Vážení mladí umělci,


Je nám ctí přivítat vás u příležitosti 30. výročí Mezinárodní klavírní soutěže do 15 let AMADEUS 2023! Milníkové výročí bývá příležitostí k bilancování a po třech desetiletích se soutěž AMADEUS rozhodně může pochlubit. Nabízí prostor pro setkávání talentovaných mladých hudebníků, otevírá dveře do světa profesionální hudby, nabízí jim možnost poznat klavíristy a pedagogy z různých zemí, navazovat přátelství a spolupráce a nabízí inspiraci. Porota složená z renomovaných světových klavíristů zaručuje objektivní posouzení a nejvyšší umělecká kritéria. To vše v Besedním domě, sídle Filharmonie Brno. Pro mladého člověka je to vše cenná příležitost zhodnotit a vyzkoušet své úsilí, které ve svém volném čase věnuje krásnému koníčku, klavírnímu umění. Velmi si vážím všech, kteří se na soutěži organizačně a pedagogicky podílejí, i samotných mladých klavíristů, protože jak říká klasik: bez hudby by byl život omyl. Soutěži AMADEUS přeji úspěšný rok a všem účastníkům držím palce!


Martin Kuba

Předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje

Drazí přátelé,

Podpora mladých talentů je téma, které by mělo zajímat každého, komu není naše společná budoucnost lhostejná. Proto mě velmi těší, že Asociace krajů ČR již řadu let podporuje akci, jejímž cílem je vyhledávat mladé hudební talenty a motivovat je k dalšímu rozvoji. Soutěž pro mladé klavíristy do 15 let Amadeus letos slaví třicátý ročník. Doba trvání soutěže je tedy zárukou kvalitně připravené soutěže, která pomůže mnoha mladým lidem při rozhodování o jejich budoucnosti. Budoucnost, která už nebude patřit jen jim. Bude patřit nám všem, kteří víme, že náš stát nemůže úspěšně fungovat bez talentovaných a pracovitých lidí, kteří jsou dnes ještě dětmi. Mladí dospělí, kterým nechybí talent, chuť a vůle uspět. Proto jsem založil nadaci, která podporuje mladé talenty. Jmenuje se Jihočeská naděje. Děti, které prostřednictvím této nadace podporujeme, jsou našimi jihočeskými nadějemi. S nadějí na lepší budoucnost našeho regionu. Pozorně sleduji jejich kariéru a upřímně jim všem přeji úspěšný a šťastný život. A vám, účastníkům této soutěže, přeji stejný úspěch. Kéž jsou tyto naděje i vaše. Pro své rodiče, kamarády, učitele. Možná jednou budete díky své píli, talentu a pevné vůli nadějí pro celý svůj region a pomůžete šířit dobré jméno naší krásné země daleko v zahraničí. Hodně štěstí v soutěži i v životě přeje Martin Kuba.


Jan Grolich

hejtman Jihomoravského kraje

Nikdy nevíte, kdy se to stane. Kde se bere ten zlom? Dítě, které má rádo hudbu a hraje na klavír,


Náhle vystřelí k cestě, na jejímž konci stojí klavírní virtuos. Soutěže jako Amadeus jsou často nejdůležitější událostí. Letos se koná již po třicáté. A mezi oceněnými dnes jsou nejlepší hráči na klavír na světě. Všem organizátorům patří velký dík za odvedenou práci. Pro Jihomoravský kraj je velkou ctí, že může tuto soutěž podpořit.


Markéta Vaňková

primátor města Brna

Hudba je fenomén, který je odpradávna neodmyslitelně spjat s Brnem a přinesl mu světovou proslulost. Tento jeho lichotivý obraz jistě posílila i návštěva Wolfganga Amadea Mozarta, který zde jako jedenáctiletý hudební génius v prosinci 1767 koncertoval. Těší mě, že mezinárodní soutěž, inspirovaná touto akcí a nesoucí jméno jejího hlavního protagonisty, nyní láká do našeho města mladé klavíristy, aby předvedli své umění s "mozartovskou" energií, lehkostí a odvahou. Pro Brno je velkou vizitkou, když se sem sjíždějí mladí lidé z celého světa, setkávají se, vzdělávají se a poměřují své síly v umělecké oblasti, ke které je jejich talent dovedl a kterému se s láskou a velkým nasazením věnují. Věřím, že jubilejní 30. ročník prestižní soutěže AMADEUS podporované městem Brnem vyzdvihne i umění mladých hudebníků. Všechny účinkující vítám co nejsrdečněji, přeji jim, aby porota i nástroje byly dobře naladěny a aby i z našeho města úspěšně šli cestou virtuózů, která je lemována úspěchy a dobrotivým publikem. U nás v Brně budou vaše dveře vždy otevřené.


Filip Leder

Starosta MČ Brno-Žabovřesky

Mezinárodní soutěž mladých klavíristů AMADEUS je výjimečnou hudební událostí, na kterou může být Brno právem hrdé. Prestižní soutěž pro mladé klavíristy do 15 let letos již po třicáté dokazuje, že talent, láska k hudbě a mnoho hodin cvičení se mohou proměnit v nezapomenutelné hudební zážitky, jak pro nás, pro nás posluchače, tak pro účastníky Přesně tak, jak jedenáctiletý Wolfgang Amadeus Mozart, který koncertoval v Redutě na Zelném trhu, dokazují tito mladí hudebníci, že i přes svůj věk dokážou úžasné věci. Za sebe i naši MČ Brno-Žabovřesky si letos přeji, aby Brno opět znělo!


Vojtěch Mencl

Starosta městské části Brno-střed

Soutěž pro mladé klavíristy Amadeus slaví třicáté výročí. Chtěl bych poděkovat organizátorům za skvěle odvedenou práci, díky které si soutěž již dávno získala skvělé mezinárodní renomé. Pro talentované děti je to cenná příležitost získat první zkušenost se soutěží a vystoupením před odbornou porotou a publikem. Poděkování bezesporu patří také všem zapáleným a angažovaným učitelům, kteří vědí, jak děti zaujmout, probudit v nich talent a podpořit jejich hudební rozvoj. Obdivuji jejich systematickou práci a samozřejmě pracovitost a nasazení všech malých klavíristů. Všem zúčastněným přeji úspěšné vystoupení a jsem s jejich výkonem spokojen. Přeji jim především, aby jejich láska k hudbě pokračovala, obohacovala jejich životy a přinášela jim mnoho radosti i do dalších let. S pozdravem


Marie Kučerová

Ředitel Filharmonie Brno

Mezinárodní soutěž Amadeus letos slaví své třicáté výročí, což znamená více než generaci nadaných klavíristů. Matně si vzpomínám na začátek v 90. letech, kdy to bylo něco nového a hodně se o tom mluvilo. Nejsilnější vzpomínku mám ale na rok 2005, kdy jsem jako producent České televize podpořil natáčení dokumentu "All the Prodigies" o osmi tehdejších účastnících soutěže. S ředitelkou soutěže Evou Chlebníčkovou jsme z přihlášených dětí vybrali pestrou směs věků a národností a s napětím jsme čekali, jak si v soutěži povedou. To, že nakonec vyhrál Jan Vojtek, nebylo tak překvapivé jako samotné děti - samozřejmě nesmírně talentované, ale i přemýšlivé, vtipné a dokonce i malé, velké osobnosti. Po pěti letech jsme se k nim znovu vrátili v druhé části dokumentu, už to byly silné náctileté osobnosti, které se z velké části věnovaly hudbě nebo něčemu jinému. Dodnes mě baví každé setkání s Honzou Vojtkem, Kubou Sládkem nebo Terezkou Marečkovou na různých pódiích a stejně tak fandím všem každoročním účastníkům, kterým tato soutěž pomáhá vyrůst ve silné osobnosti. A těší mě, že můžeme absolutním vítězům nabídnout koncert s Filharmonií Brno.